poniedziałek, 2 grudnia 2019

Dolfin Noir Lavande fine ciemna 60 % z lawendą

Uwielbiam różane czekolady, zarówno jeśli chodzi o nuty kwiatów w ciemnych, jak i dodatek. Olejek różany to jeden z nielicznych, jakie uwielbiam. Płatki kwiatów wprawdzie wydają się denerwujące, ale Zotter Labooko Bouquet of Flowers też była pyszna. Tak sobie ostatnio pomyślałam, że jako dodatek, to z kwiatów jadłam dotychczas głównie właśnie z różami. A inne kwiaty? Postanowiłam wreszcie jakąś spróbować i padło na nie taką drogą, a w miarę pewną markę, czyli Dolfin, którą zakupiłam w ramach dalszej współpracy ze sklepem SmaczaJama.

Dolfin Noir Lavande fine to ciemna czekolada o zawartości 60 % kakao z lawendą.

Po otwarciu poczułam zaskakująco intensywną pikanterię. Wydała mi się "kwiatowo-łodygowa", ziołowa i przypominająca przyprawy, a nie kwiaty. Wręcz perfumowo-goryczkowata (ale bez cienia sztuczności). Goryczka wchodziła też w paloność - także czekolady. Trochę ciemno-szlachetnej, a trochę bardzo słodkiej już w kwestii zapachu. Nie nazwałabym jej specjalnie lawendową (acz z prawdziwą... w sumie nie kojarzę, bym jakieś większe doświadczenia miała).

Przy łamaniu tabliczka raczej pykała, niż trzaskała i wyglądała na miękkawo-kruchą. Z zaskoczeniem odkryłam, że wypełniają ją kawałki... czegoś. To nie były np. tylko suszone płatki, ale i jakby całe ziarenka, parę patyczków.
Przy wgryzaniu się w kawałek, czekolada wykazała pewną miękkawość, mimo że rzeczywiście była zadowalająco twarda. Przy gryzienio-łamaniu dodatkowi zdarzyło się trzasnąć.
W ustach długo zachowywała formę, rozpuszczała się w średnim tempie w gęsto-mazisty, ale przede wszystkim gładko-tłusty, "opływający" sposób. Nie zalepiała, skłaniała się raczej ku lekkiej wodnistości, choć kremowa była.
Drobinki w niej zatopione w pierwszej chwili wydawały się suszkowato-twarde (jak suszone siano?), lecz szybko nasiąkały do formy miękkawej jak zaparzone fusy. Dodano ich dużo, jednak nie zakłócały rozpływania się czekolady.

W smaku słodycz szybko zaznaczyła swoją obecność, jednak to ziołowa nuta pomknęła jak strzała. Uderzyła intensywnie, po czym rozeszła się po ustach, uwalniając kolejne smaki. Nie uświadczyłam w tym ordynarności, a przejścia za sprawą rosnącej słodyczy. Było w niej, dzięki ziołom, coś lekko-chłodkowatego.

Z tła, właśnie częściowo ze słodyczy, popłynęła kontrastowa do ziół maślaność. Wydała mi się przy nich słodko-mdława. Słodycz trochę zwolniła, uplasowując się na dość wysokim poziomie.
Maślaność nieco oddaliła się od niej, wchodząc w klimat grzybowy. Kakao docierające do niego sprawiło, że kojarzyło się to z "czekoladami / takowymi mousse'ami o grzybowej nucie". Mimo słodyczy, wyszło raczej wytrawnie, też jakby polano ten mousse likierowym sosem / syropem.

Mniej więcej w połowie zioła zdecydowały się zdominować resztę. Przy odsłaniających się drobinkach i kawałkach pojawiała się pikantna cierpkość. Kwiaty i ogólna roślinność nadały temu lekkości, choć miały trochę goryczkowato-perfumowy charakter. "Smak zapachu lawendy" czułam, choć moje myśli (za sprawą grzybowej wytrawności?) pomknęły raczej w kierunku przypraw: rozmarynu, szałwii. Kumulowała się przy nich gorzkość, a także suszkowatość, dla której kakaowo-gorzkawa cierpkawość stanowiła integralną bazę. Jej palony motyw odnalazł się w towarzystwie lawendy.

Palona, a jednak głównie słodka i wycofana wydała mi się sama baza. Jej silna słodycz obok tego wszystkiego pobrzmiewała cukrem. Jej ciemny wydźwięk, a także odważne nuty lawendy jako przyprawy / zioła sprawiły, że był to taki... "cukier likierowy". Jako że o alkoholowości nawet mowy nie ma, może raczej intensywne perfumy (w dobrym tych słów znaczeniu).

Pod koniec, gry rozgryzałam lawendowe farforcle, pomyślałam o ostrawym, ale kwiatowym, dość rześkim likierze... Z cierpkością, ale w sumie słodkim i przystępnym. Kompozycja stała się trochę nachalnymi, ale naturalnymi, goryczkowatymi lawendowymi (ale nie tylko) perfumami.

Kawałki na końcu smakowały gorzko-ziołowo, lawendowo-szałwiowo, trochę jak jak rozmaryn, tymianek... coś chłodkowatego, a raz i drugi wręcz piołunowo. Zacnie neutralizowały słodycz.

W posmaku mimo wszystko pozostała silna słodycz, sugerująca zasłodzenie, ale także goryczka / cierpkość... ziół i przypraw, takich trochę wytrawniejszych, bo i maślaność (bardziej jako tłustość na ustach) i cierpkość kakao... Może też jakby cierpkość perfum? Wydawać by się mogło - kontrast, a jednak posmak był "jednolity", jakby nuty umówiły się, że grają razem, a nie przeciw sobie.

Całość bardzo mnie zaskoczyła. Smakowała mi, ale zupełnie nie w sposób, jakiego się spodziewałam. Wycofana, palono-maślana, wręcz cukrowo słodka baza pozwoliła działać lawendzie. Ta nie przytłaczała, mimo że przewodziła. Wymieszała się z goryczką czekolady, wciągnęła w siebie jej słodycz (przez co cukrowość nie drażniła tak bardzo). Smakowała... lawendą, ale nie tak kwiatowo, a bardziej ziołowo. Cierpko-perfumowa, gorzka... a jednak tak w tym naturalna, że po prostu szlachetna. Wpisała się w delikatną czekoladę tak, że dało to wytrawny efekt... nie tyle nawet ciemnoczekoladowy, co przyprawiony, ale i tak zacny.

Słodko-wytrawna, łagodna i intensywna - smakująca, czym trzeba z czekoladową bazą, która nie dawała o sobie zapomnieć - tak to się prezentuje. Szokująco harmonijna w swych kontrastach. Skojarzyła mi się z Vanini 62% Dark Chocolate with Rosemary.

Uwielbiam ziołowe nuty, ale te odbiły tak bardzo w stronę wytrawniejszych (rozmarynowo-piołunowych?), że do tak łagodnej czekolady... to sama nie wiem. Do takiej pasowałyby "bardziej kwiatowe kwiaty", może ekstrakt; do lawendy zaś widzi mi się coś mniej słodkiego, a o wyższej zawartości kakao (tak swoją drogą czytałam, że taką lawendę poleca się do dań mięsnych - po tym, jak smakowała w tej tabliczce, nie dziwię się). Wiem, że to bardzo personalne odczucie, ale myślę, że naturalny wyciąg z lawendy zamiast części suszków, też by wyszedł dobrze. Mi trochę za maziście-tłusto i "z dodatkiem do mielenia", a także za słodko, acz... uważam ją za wciągającą i interesującą propozycję, wartą spróbowania.
Dobrze zrobiona, w sumie przystępna i wyważona... Zarzuty jednak te same, co w kwestii Dolfin Noir Anis vert.


ocena: 8/10
kupiłam: Smacza Jama
cena: 6,95 (dostałam rabat -50%) za 70g
kaloryczność: 529 kcal / 100 g
czy kupię znów: nie

Skład: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, lawenda 1%, lecytyna sojowa, naturalny aromat waniliowy

7 komentarzy:

  1. Róże jadłam tylko w postaci pączków z różą, a lawendę... Nigdy :p ale nie wiem, czy bym się skusiła na taką czekoladę. Przeraża mnie ziołowość w słodyczach :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jak Cię przeraża, to chyba Tobie nie polecam.

      A w czym ziołowość Ci nie straszna?

      Usuń
    2. W wytrawnych daniach, np do mięska chętnie dodaję różne zioła i lawendę tutaj już mogłabym spróbować :D

      Usuń
    3. Ja ziołowe nuty lubię właściwie zawsze i wszędzie.
      Lawenda do mięsa? Hm, jakkolwiek to brzmi, mogłoby się udać.

      Usuń
  2. "Płatki kwiatów wprawdzie wydają się denerwujące" - mnie nawet bez "wprawdzie". Pamiętam dwa produkty, w których je jadłam. Lawendowy Dolfin miniaturowy (płatki kwiatów w czekoladzie kojarzą mi się właśnie z tą marką) oraz rachatłukum, którego recenzja pojawi się u mnie w tym tygodniu. Nie lubię ich, bo płatki to zawsze jakieś kijowe suche trawsko. Wydaaaje mi się, że patyki w Dolfinie też miałam. Fusów nie toleruję, dlatego w domu pijam tylko herby w piramidkach. Jak czasem zamówię w knajpie zieloną liściastą, zaraz mnie szlag trafia, że pałęta się to-to po gębie i wymaga dłubania.

    Rozmaryn i szałwia raczej spoko. Grunt, że nie bazylia ani oregano :P "Smak zapachu"... taak, to znam doskonale. Całość jest zbyt sucho-siano-wycofana. Teraz bym po nią nie sięgnęła, niemniej do Dolfina mogłabym wrócić. Nawet chciałabym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeszkadzają Ci fusy w herbacie? Mi nigdy, zostają na dnie. Z torebek często czuję, że smak się aż tak zacnie nie rozchodzi.

      Życzę, by dane Ci byli wrócić, bo wydaje mi się, że ma wiele smaków w Twoim guście.

      Usuń
    2. Bardzo przeszkadzają. Mam zaparzacze, ale i tak kupuję w torebkach.

      Usuń

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.