niedziela, 8 stycznia 2017

Menakao Dark Chocolate 63 % Fruity & Bright orange & cranberries ciemna z Madagaskaru z pomarańczą i żurawiną

Wraz ze zmianą opakowań, Menakao pozmieniało też coś w samych czekoladach, co rzuciło mi się w oczy przy okazji czekolad z chili - w dalszym ciągu nie mogę pogodzić się z tym cięciem kakao z 70% na 63%, a co za tym idzie, charakteru. To spowodowało, że jakoś podświadomie próbowałam wymazać nowości z pamięci, ale składając zamówienie w Sekretach Czekolady, postanowiłam się przełamać i zamówiłam na razie tylko jedną, na próbę.

Menakao Dark Chocolate 63 % Fruity & Bright Orange & Cranberries to ciemna czekolada o zawartości 63 % kakao z Madagaskaru z pomarańczą (skórką i olejkiem) i żurawiną.

Po otwarciu poczułam smakowity zapach słodyczy mieszającej się z dość mocnym kakao o wyraźnie pomarańczowym charakterze, łączącego się z naturalną żurawiną oraz z lekką, już mniej smakowitą, nutą galaretek pomarańczowych. Bardzo daleko w tle pozostawały nuty jagodowo-kefirowo-jogurtowe, bliżej niestety nieokreślone.

Na spodzie czekolady widać dość sporą ilość żurawiny i mniejszą kandyzowanych skórek pomarańczy wtopionych w czekoladę. Owoce są rozmieszczone bardzo nierównomiernie tak, że trzy, może nawet cztery, kostki były czyste.

Przy łamaniu przyjemnie trzaskała, a w ustach... rozpuszczała się bez problemu. Pozostał w niej cień charakternej szorstkości, ale była też w dużej mierze tłustawo-kremowa. Chociaż nie do końca. Nie wiem, na ile to zmiany, a na ile po prostu zawartość miazgi i tłuszczu zrobiły swoje.

Jako pierwsza przywitała mnie nuta olejku pomarańczowego, niezbyt silna, ale jednak tłumiąca częściowo pomarańczowość wypływającą z samej czekolady. Mimo to, nie można powiedzieć, że tu nie pasowała. Z czasem bowiem zaczęły rozchodzić się goryczkowate nuty grejpfrutów i słodycz pomarańczy. Niestety, przez ten olejek nie było aż tak soczyście jak mogłoby być.

Słodycz była dość silna, ale składało się na nią tak wiele czynników, że aż trudno coś o niej powiedzieć. Po prostu była i... paradoksalnie, ta z dodatków, chyba wpływała na to, że zwracałam uwagę bardziej na lekką gorzkość niż specyficzne nuty samej czekolady.

W tle rozwijała się wspomniana mocniejsza, gorzkawa nuta palonej kawy i czegoś nabiałowego, ale było to tylko niewyraźne tło, które w towarzystwie dodatków ani razu ważniejszej roli nie odegrało.

Co innego w czystych kostkach. Tu kefir jakby przez moment walczył z olejkiem, a ja miałam wrażenie, że próbuję kawy z syropem pomarańczowym.

Trafiając na dodatki, czułam głównie ich smak, mocno tłumiący czekoladę. Kwaskowata goryczka żurawiny podkreślała co prawda na moment grejpfrutowe nuty, ale potem to i tak suszony owoc dominował. Skórki pomarańczy podkreślały gorzkawość i słodycz czekolady, nadawały jej trochę korzennego wyrazu i przynajmniej chwilowo zabijały posmak olejku.
Pod względem jakości żurawina była wyborna: wręcz nieco chrupiąca i soczysta wewnątrz, a skórka... mocno skandyzowana, lepiła się do zębów i była twardo-galaretkowata.

Powiem tak... dodatki stłamsiły smaczki czekolady, ale nie wiem, jak intensywne one by były w czystej 63 % (za mało kakao na głębsze doznania). Wiem jednak, że kostki bez owoców zachowały pewien charakterek, a z owocami... hm, przy nich przypomniało mi się, czemu nie lubię dodatków w takiej formie - za bardzo wychodzą przed samą czekoladę.
Niby pasowały, ale jakoś całość nie zachwyca. Mogliby dodać cynamon i zrobić "świąteczną" Menakao. Wtedy nie byłoby problemu z zabijaniem i nie-zabijaniem nut, a byłaby po prostu naładowana dodatkami tabliczka.
Warto jednak zauważyć, że u Basi w ogóle nie było skórek pomarańczy jako takich kawałków, a po jej opisie stwierdzam, że czekolada była łagodniejsza.
Znaczy to, że producent wciąż eksperymentuje. Nie wiem tylko po co, skoro było idealnie. Powinni byli przy tym zostać.


ocena: 7/10
cena: nie pamiętam (za duże zamówienia składam :P)
kaloryczność: 597,5 kcal / 100 g
czy znów kupię: nie

Skład: ziarna kakao z Madagaskaru, cukier trzcinowy, tłuszcz kakaowy, żurawina, skórka pomarańczy, olejek pomarańczowy, lecytyna słonecznikowa

16 komentarzy:

 1. Nie porwała mnie dziś ta czekolada:) .

  OdpowiedzUsuń
 2. charlottemadness8 stycznia 2017 07:28

  Ostatnio jakoś mnie nie kręcą czekolady z pomarańczą.Są jakieś bez wyrazu,tak jak w Menakao.
  Fajny pomysł z tym cynamonem :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ostatnio pomarańcza bardzo zaskoczyła w... wafelku. :D

   Usuń
  2. charlottemadness8 stycznia 2017 20:32

   A to ciekawe :P Rozumiem,że pozytywnie :D

   Usuń
 3. Cytrusy na minus, ale markę wspominam dobrze :) Waniliowa czekolada chyba dostała 6 chi. A jak nie, to 5.

  OdpowiedzUsuń
 4. Menakao coś za bardzo kombinuje, nawet ich niektóre stare czekolady jakoś mnie nie zachwycały, a nowe po obcięciu kakao spadły w moim rankingu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś ten olejek pomarańczowy i skórka nam wszystko psuje :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś tak czułam, że zobaczę tego typu zdanie. :P

   Usuń
 6. Zdecydowanie była zbyt łagodna. Dla mnie dobre Menakao to stare Menakao - jak dobrze, że się załapałam! Teraz boję się nawet sięgnąć ponownie po smakowite klasyki, takie jak osiemdziesiątka - żeby czasem nie odczarować dobrych wspomnień...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja się nie boję. Wierzę, że dalej by mi smakowała. ;)

   Usuń
  2. U mnie wiedza wygrywa z wiarą - wolę nie wiedzieć ;)

   Usuń
  3. Pierwsze zdanie - mogłabym to samo powiedzieć, ale zbaczając z tematu czekolad. xD
   Osiemdziesiątkę na pewno zamówię ponownie (nawet jeśli nie będzie to dawne Menakao, to hm... po porównaniu dwóch z chili wiem, że nie ma aż tak kolosalnej różnicy. Uważam, że po prostu przekombinowali nowe smaki).

   Usuń
 7. Piękne ma kostki, ale nic poza nimi mnie już nie interesuje ;) To nie moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
 8. mam lekkie wrazenie, że producent próbuje bardziej przypodobać się szerszej "publiczności" i dlatego łagodzi swoje czekolady. Tak czy siak akurat pomarańcza stała się dla mnie nudnym dodatkiem do czekolad.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym zjadła naprawdę dobrą czekoladę z najprawdziwszą skórką pomarańczy i to nie jakąś byle jak kandyzowaną czy coś.

   Usuń

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.