niedziela, 24 września 2017

Domori Cacao Criollo 90 % ciemna z Wenezueli

Wbrew temu, co pewnie myśli część z Was, nie codziennie mam ochotę na czekolady o zawartości 100 % kakao. Rzeczywiście jednak przeważnie ciągnie mnie do mało słodkich tabliczek. Po genialnej Domori Cacao Criollo 80 %Domori IL100% Criollo byłam niemal pewna, że także "coś wyśrodkowanego" mnie urzecze. Pytanie tylko: jakimi nutami i w jakim stopniu?

Domori Cacao Criollo 90 % to ciemna czekolada o zawartości 90 % kakao criollo (blend różnych podgatunków) pochodzącego z Wenezueli.

Po otwarciu poczułam niezwykle dynamiczny, pełen życia zapach. Utrzymany był w tonacji ciepłej, bo kakaowa baza przynosiła na myśl rozgrzaną ziemię i wręcz chlebowo-zakwasowe akcenty, a także bardzo przystępnej. Czułam tu kojarzącą się z czekoladami 70 % miodowo-kwiatową słodycz, ale także mnóstwo bardziej rześkich owocowych nut, splatających się z tymi "zakwasowymi". Dżemy morelowe, jagodowe (z czego nuta jagód wydała mi się wręcz surowa, jak w przypadku Domori Criollo 70 %) i czerwone owoce, chyba truskawki (ale też raczej dżemowato-konfiturowe).

Ciemna tabliczka łamała się z suchym trzaskiem, a rozpływała gładko jak na Domori przystało, ale z pewnym oporem, po trochu uwalniając soczystość, czym jakby dozowała emocje. Wydała mi się bardzo zwarta, zbita i nieco mniej tłusta od Criollo 80 %.

Przy pierwszym kęsie czekolada wydała mi się niezwykle jagodowa, ale w takim stopniu to tylko dosłownie przez moment na początku.
Zaraz bowiem rozchodziła się subtelna, gorzko-słodka baza. Gorzkość wysforowała swój palony charakter słodów, orzechów i zbóż, do których świetnie pasowały kwaskowate nuty pojawiające się raz po raz w tle. Kojarzyły się nieco z chlebowym zakwasem, przy którym to skojarzeniu początkowo pojawiała się także lekka cierpkość.

Słodycz z czasem też swoje wywalczyła, wciąż pozostając bardzo stonowaną. Pomogły jej owoce, które błyskawicznie przejęły dowodzenie w kwaskowatych smaczkach. Najpierw były to dżemy truskawkowe i morelowe z zapachu, ale później robiło się tak orzeźwiająco soczyście, że pomyślałam raczej o marakui, której kwasek zwalczały już świeże truskawki i jakby słodkie jabłka (?).

Sama słodycz na moment przyniosła skojarzenie z "maślaną bułeczką" (co świetnie pasowało do dżemowatych nut), pełnej rodzynek, orzechów i innych suszonych owoców, która w mig znikała na rzecz samych tych owoców: morele, suszone kwaśne śliwki i ogrom rodzynek.

Gdy czekolada znikała, robiło się prościej, tak zwyczajnie kakaowo, co przełożyło się na posmak kawy z kakao w proszku. Nie można było zapomnieć też o owocach, ale to właśnie ona zostawała na bardzo, bardzo długo.

Całość była smaczna, w dużej mierze gorzka, ale wciąż łagodna. Kwaski wychodziły głównie z owocowych nut, a słodycz tylko lekko się zaznaczyła - też jakby z tych owoców. Orzechowo-zbożowa, a przy tym soczystście owocowa, w tym suszono owocowa, z kawowym posmakiem.

Ta czekolada bardzo mnie zaskoczyła, bo była raczej połączeniem Criollo 70 % i IL100% Criollo niż Criollo 80 % i IL100% Criollo. Zapach był łudząco podobny do 70 %, a i nutki jagód miały z nią wiele wspólnego. Ze 100 % łączy ją bardziej klimat, choć np. smak kawy (w posmaku) był wyrazistszy (w 100 % - kawa ze śmietanką). Za to nuty... były podobne do 80 % (te dżemy), choć "w innym wydaniu", a i np. suszone owoce zupełnie inne.
Smaczna, ale w ocenie muszę jakoś wyróżnić 80 % i 100 %, w których się zakochałam.


ocena: 9/10
kupiłam: Sekrety Czekolady
cena: 19,99 zł (za 25 g; dostałam zniżkę)
kaloryczność:  600 kcal / 100 g
czy kupię znów: być może

Skład: miazga kakaowa, cukier trzcinowy

9 komentarzy:

 1. 90% i już mi się oczy zaświeciły :D
  Trzask to muzyka dla uszu (jeśli chodzi o czekolady) :)
  Smakowo również wydaje się być ciekawa... jakbym również poczuła orzechy, to chyba byłabym zadowolona (nawet nuta kawy mogłaby nie przeszkadzać, bo czasem dodaje smaku, nawet jeśli tej kawy się nie lubi) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba, że usłyszy się go jeszcze przed otwarciem, wtedy trzask zwiastuje przerażenie ("O nie! Nie zobaczę nienaruszonej tabliczki!"). xD
   Jestem pewna, że byś poczuła, chociaż to były takie... ni orzechy, ni orzechowa kasza. Bardzo przyjemna nuta.

   Usuń
  2. Haha.. żebyś wiedziała.. bo gdyby jeszcze tabliczka łamała się w wyznaczonych przez producenta miejscach. A tak? Otwierasz tabliczkę a tam kostki w kawałkach i okruszki czekolady - nici po pięknej, nieskazitelnej tabliczce :P
   Ważne, że orzechowo i przyjemnie xD

   Usuń
 2. Nuty odnalezione w czekoladzie super, ale to jednak 90% i nie wiem, czy Ci ufać ;>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby nie patrzeć, to nie 100 %, a w czekoladach każdy 1 % robi ogromną różnicę.

   Usuń
  2. Zupełnie inaczej niż w alkoholu, gdzie po którymś % już Ci wszystko jedno :'D

   Usuń
 3. Chyba jednak zamówię najpierw 80-tkę. Ta tabliczka, choć bardzo ciekawa, musi poczekać na kolejne zakupy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście 80 % to lepszy wybór, jeśli trzeba wybierać jedną.

   Usuń

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.