sobota, 28 listopada 2020

Schogetten in love with Yoghurt & Honey mleczna z nadzieniem jogurtowym i miodem

Nie lubię czekolad Schogetten, więc to, że trafiła do mnie kolejna jest mało, że nie do obronienia / wytłumaczenia. Ja powinnam za to po łapach dostać! Kupiłam ją sama... Bo promocja... Bo akurat w sklepie nie było niczego, po co tam polazłam, a wiedziałam, że w kolejce i tak będę musiała stać (byłam z Mamą). W sumie ja się wahałam, że może lepiej sobie darować, ale abstrahując od składu i marki, smak był zacny, a Mamę dodatkowo uwiodło opakowanie. Stwierdziła, że takie urocze, to po prostu musimy wziąć, haha. A rzeczywiście coś w sobie ma. Tylko że... oczami się nie je, my miałyśmy zawartość zjeść!


Schogetten Limited Edition in love with Yoghurt & Honey to czekolada mleczna nadziewana kremem jogurtowym (29%) z granulatem miodowym (1,8%) i nadzieniem miodowym (15%); edycja limitowana na zimę / wiosnę 2020.

Gdy tylko otworzyłam opakowanie, poczułam dominujący zapach słodkiego, "dziadkowego" (zaskakująco naturalnego) miodu jasnego i aż drapiącego w nosie oraz cukru. Z daleka towarzyszyła temu mleczność. Był smakowity.

Kostki wydały mi się trochę plastikowe. Nie były miękkie, nie uginały się. Przy podziale miód (a raczej "nadzienie miodowe") raczej się nie wyciskał, ponieważ okazał się zwartą masą-żelem, ale i tak bardzo się lepił.
Nadzienie białe okazało się zawilgocone miodem do połowy, a tak to tłuste i jednocześnie trochę proszkowo-suchawe, zwarte i średnio miękkie. W mojej kostce granulat chyba popłynął, bo trafiłam na kulkę żelu, która potem lekko skrzypnęła jak cukier.
W ustach czekolada rozpływała się szybko i gęsto-kremowo. Była tłusta, ale znośnie.
Nadzienie okazało się nieco od niej rzadsze, tłustsze w oleistym kontekście, ale wciąż mocno proszkowe. Nie zalepiało, a gięło się i rolowało jak gumka do mazania.
Trafiłam w nim na coś, co skrzypnęło i zlepiło się z resztą - obstawiam ten granulat - było tego dziwnie mało (od Mamy wiem, że na całość, bo do niej poszła, wyłapała może z 4-5 "chrupiące cosie").
Miód szybko się wyciskał, ale znikał bardzo powoli. On również wyszedł jak jakaś gumiasta gamołka... był to raczej żel z syropu glukozowego niż miód.

Czekolada uderzyła słodyczą, która łączyła w sobie cukier, miodową nutę i pewną tandetę. Dość szybko dołączyło do tego mleko. Zamieszało poszczególne wątki i posmaki, które ułożyły się w sztuczny miód. Już po chwili zaczęło drapać w gardle.

Efekt ten i słodycz zwielokrotnił miód już po paru sekundach. Smakował słodko, wyraziście miodowo. Częściowo kojarzył się z jasnym miodem naturalnym, a więc do bólu słodkim i nijakim, a częściowo z jasnym sztucznym, co też było słodko-drapiące, ale jednoznacznie negatywnie. Skojarzenie z naturalnym miodem podkręciła leciuteńka kwaskawość w tle.

Nadzienie białe próbowało wpełznąć poprzez mleczność, budując tam rześkość, ale też było słodkie i nijako-sztucznawe. Wydało mi się lekko oleiste, a dopiero potem bardziej śmietankowo-jogurtowe. Namiastka kwasku gubiła się w słodyczy. Poniekąd był jogurtowy, kojarzył mi się trochę serkowo-twarożkowo, ale i przerysowany, sztucznawy. Owszem, to odrobinka kwasku, ale... zamiast przyjemnie przełamać, wyszła jakoś dziwnie, sztucznie.
Po konsultacji z Mamą uznałyśmy, że granulat miodowy prawie nic nie wniósł, bo obie odebrałyśmy to jako "coś tam" w tej miodowo-cukrowej, strasznie słodkiej toni.

Czekolada domykająca całość, też dziwnie z tym wyszła, właśnie jak przearomatyzowana. Może nie "jak", a dokładnie taka?

Po zjedzeniu pozostawała sztuczność, kwasowość i intensywny motyw miodu, a więc i przeogromne zasłodzenie. Czułam się lepko zamaziana.

Zapach cudowny, smak był już gorszy, a konsystencja gumkowego nadzienia i lepiąco, giętko-gibkiego żelu odpychająca. Ogrom cukru uderzył mnie jak obuchem. Jednocześnie... jak na tę półkę, nie było aż tak tragicznie, a właśnie całkiem... tytułowo, bo w końcu czuć, co obiecali.
Mamie smakowała, więc z chęcią przyjęła... właściwie prawie całość (w sumie to ja się poczęstowałam). Niespecjalnie lubi czekolady jogurtowe, ale: "Tutaj tego jogurtu to jakoś mało czuć, fajna z takim przełamaniem. No, słoodka, miodowa, bardzo dobra zwłaszcza jak na tę cenę. Konsystencja śmieszna trochę, taka gumowata, ale nie, że zła.".
Ot, zwykła, najzwyklejsza na świecie czekolada, a w sumie... wyjmując z szafki tę tabliczkę... bałam się.


ocena: 5/10
kupiłam: Lidl
cena: 2,29 zł (promocja)
kaloryczność: 523 kcal / 100 g
czy kupię znów: nie

Skład: cukier, tłuszcz kakaowy, tłuszcz palmowy, śmietanka w proszku, syrop glukozowy, jogurt z odtłuszczonego mleka w proszku (5,7%), pełne mleko w proszku, miazga kakaowa, miód (4%), dekstroza, laktoza, maltodekstryna, tłuszcz mleczny, lecytyna sojowa, aromaty, substancja żelująca: pektyny; ekstrakt waniliowy, kwas: kwas cytrynowy; sól, substancja zagęszczająca: alginian sodu

6 komentarzy:

 1. Ja n ładny obrazek bym nie kupiła tej marki, co to to nie :D ale powiem Ci że konsystencja dla mnie brzmi naprawdę kusząco ^^ no i fajnie że faktycznie czuć to co zapowiadali, zwłaszcza cieszy mnie wyczuwalny miod. Kurcze, aż bym kupiła xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niee, na ładny obrazek też bym nie kupiła. Mama jednak uznała, że taki ładny obrazek + jest szansa, że jej posmakuje = trzeba wziąć.
   Łe, mnie jasny miód nie kręci, nie widzę w nim niczego ciekawego, zwłaszcza przy tak słodkiej reszcie.

   Usuń
 2. Początek? Majstersztyk! Cała reszta na deser ;)

  No kochom, kochom ten wstęp i Was z mamą, hahaha :D

  OdpowiedzUsuń
 3. I to jest jedna z rzeczy, o które ostatnio Cię zapytałam (u mnie), a Ty powiedziałaś, że jesteś wolna (od kupowania rzeczy nielubianych). Według mnie ofc. Umiarkowany poziom cukru, idealne konsystencje (ten prawdziwy naturalny miód, mmm <3), wygodny podział na kostki - za to kocham Schogetteny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bo jestem wolna. Weź pod uwagę, że czekoladę zjadłam pół roku temu, a kupiłam... jeszcze dawniej. Ustalam kolejkę wpisów na sierpień, więc... :P

   Prawie nasz ulubiony typ słodyczy: czekoladki-cukierki. <3

   Usuń

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.