sobota, 6 listopada 2021

Sante Peanut Butter Smooth

Jakoś nie lubię marki Sante. Wydaje mi się nieadekwatnie droga do średniej jakości, jaką reprezentuje. Nie znam ich za wielu produktów, ale te, co znam - nie pasowały mi. Próbowałam w przeszłości przedblogowej ze trzy rodzaje ich ciastek (najbardziej w pamięć zapadły mi jęczmienne z siemieniem - nudne, a także korzenne -"ot"). Go On wywołało u mnie traumę, a ich paprykarze czy pasty wydają mi się takie same, jak im podobne na rynku. Gdy jednak Lidl wycofał (przynajmniej ze stałej oferty i o tak niezłym składzie) Mister Choc Masło orzechowe kremowe / McEnnedy American Way Peanut Butter Smooth, Mama pilnie potrzebowała znaleźć zamiennik, bo jada masło orzechowe codziennie na śniadanie. Ja masła orzechowe lubię, ale jem bardzo rzadko, więc postanowiłam i ja pomóc jej szukać, co dało mi możliwość spróbowania czegoś nowego. Podążałam składami, nie markami w wyborze, więc padło na to. Dla mnie bowiem masło orzechowe idealne musi zawierać i sól, i cukier (ale nie powinno być słodkie). Te mają jedynie specyficzny posmak nadać; pasta 100 % z orzechów może być wg mnie smaczna, ale nie nazwę jej PB.

Sante Peanut Butter Smooth to krem orzechowy gładki z prażonych orzeszków arachidowych.

Odkręciwszy słoik poczułam słono-prażony zapach masła orzechowego z mocno wyprażonych fistaszków, w którym snuła się słodycz i które jakby coś dodatkowo przygłuszało. Zapowiadała się raczej słona uczta.

Smarowidło okazało się zwarte, acz ciągnąco-rzadkawe, bardzo kremowe. Wydawało się zupełnie gładkie, bez żadnych drobinek orzechów. Wydało mi się esencjonalne, a mimo że bez wydzielającego się oleju, jakby olejem nasączone. Ulegało łyżeczce z łatwością, po czym (chwilę na niej pionowo trzymane), zjeżdżało trochę... właśnie tak oleiście - nie lepiło się do niej.
W ustach rozpływało się raczej powoli i dziwnie rzadkawo-gęstawo. Pokrywało usta i podniebienia (właśnie: pokrywało... nie zalepiało w typowy dla maseł orzechowych sposób) i aż przytykało zupełnie. Wydało mi się jakoś dziwnie tłuste, jakby wraz z rozpływaniem się, wytaczało olej. Zaskoczyło mnie, że mimo pozornej, bazowej gładkości, wcale takie nie było. Odznaczało się mocną proszkowością, pylistością - jakby z niedokładnie rozpuszczonym cukrem i kryształkami (soli?). To aż leciutko trzeszczało. Było tłustszo-rzadsze, a mniej orzeszkowo kremowo-zbite niż np. McEnnedy (którego tłustość ewidentnie wynika głównie z orzeszków). Trochę trudno to wytłumaczyć.

W smaku już wkładając porcję do ust poczułam mocno prażone fistaszki zasnute oleistością. Prażony smak jak uderzył, tak później rozszedł się bezkompromisowo, wspierany po chwili słodyczą. Orzeszki musieli wyprażyć bardzo mocno, co dodatkowo podkreśliła szybko pojawiająca się sól. Chwilami wyskakiwała ponad wszystko inne, sprawiając - na zasadzie kontrastu? - że reszta wydawała się jakaś mniej fistaszkowa.

Masło orzechowe przybrało ewidentnie słony charakter, choć i słodycz wydała mi się w nim przesadnie wysoka. Co więcej, podkreślała ją pewna... mdłość, nicość... jakby tak smak fistaszkowego masła orzechowego coś próbowało ukryć albo rozbić od środka. To... jakby suchość? Oleistość? Nuta nieco stopująca fistaszkowość samą w sobie. Mimo to, smak masła orzechowego był niepodważalny (tylko jakby... nieudolny?).

Bliżej końca silna słodycz i mocarna prażoność ułożyły się w iście "kremowy smak". Z solą zdawały się kroczyć łeb w łeb; fistaszki były tuż-tuż za nimi. I taka też zbieranina pozostała w posmaku.

Całość była jedynie niezła jak na średnią półkę, czyli niezadowalająca mnie, bo znam lepsze masła orzechowe i nie sięgam po średniaki. Słona, a jednocześnie słodko-zgłuszona, co przełożyło się na osłabienie specyficznego charakteru "peanut butterowego". Sól zamiast się wpisać w otoczenie, odstawała... Dziwna wyczuwalna oleistość (w smaku "nicość"), także fizyczna, mnie odpychała. A na dodatek to trzeszczenie cukru i soli?...
Znacznie gorsze od wyrazistszego w fistaszkowość Mister Choc / McEnnedy Smooth w słoiku szklanym 454 g, zbliżone do biedronkowego kremowego Vitanella, ale i od niego gorsze - więcej oleju, nijakości. Nieco jednak lepsze od nowej wersji Mister Choc w małym słoiku (recenzja już 11.11).
Ja go nie mogłam jeść w większej ilości, nie widziałam sensu - w zasadzie nawet łycha moje możliwości przerasta, Mama kończyła - dla niej w końcu kupiłyśmy. Miała jednak to samo wrażenie, że niby wszystko czuć, ale fistaszki jakieś przygłuszone olejem. Trochę skojarzyło jej się z masłem orzechowym Sante Go On Peanut Butter Smooth 100 % Peanuts, co jest trafną uwagą, w przypadku dziś opisywanego jednak... jeszcze skład jest kiepski - inne oleje roślinne pewnie spory udział w tym przygłuszaniu fistaszków mają.


ocena: 5/10
kupiłam: Auchan
cena: 7,99 zł (za 350g)
kaloryczność: 616 kcal / 100 g
czy kupię znów: nie

Skład: prażone orzeszki arachidowe 90%, oleje roślinne (całkowicie utwardzony rzepakowy, słonecznikowy, rzepakowy), cukier, sól

2 komentarze:

  1. Nie mój typ masła, bo musiałabym dodawać jeszcze więcej wody. Z drugiej strony rozrzedzanie nie jest aż tak złe, żeby produkt został wykluczony z kategorii "można kupić". Gorzej z cukrem i solą. To już na pewno odpada, skoro mam do wyboru mnóstwo maseł bez nich.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O ile cukier i sól mogą podkreślać smak (pomijam, czy je się lubi, czy nie), tak też dodawanie innego oleju jak dla mnie jest czynnikiem "bardzo na nie". Rozrzedzają smak fistaszkowy - właśnie, przecież mogli dać arachidowy. Bez sensu to masło w ogóle.

      Usuń

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.