poniedziałek, 28 sierpnia 2023

KruKam Pasta orzechowa z kokosem

Do marki KruKam mam bardzo mieszane uczucia. Choć może adekwatniejsze będzie stwierdzenie, że czuję obojętność? Ich produkty potrafią zachwycić, nie podejść i być po prostu ok - cały przekrój. Kolejny krem tej marki nie budził we mnie zbyt wielkich emocji, ale na pewno ciekawił. Duet nerkowców i kokosa rozkochał mnie w sobie od pierwszej łyżeczki za sprawą kremu Orzechownia Rafaelka Miazga orzechowa o smaku Kokosowej Praliny. Stąd zainteresowało mnie, jak z kokosem wychodzą fistaszki. Obstawiałam, że mogło być równie dobrze. Wprawdzie pamiętałam KruKam Kokonella pasta z nerkowców z kokosem i czekoladą, której nie wspominam jako wyjątkowo pysznej, jednak... z tą mogło być zupełnie inaczej. Wszak w dzisiaj prezentowanej połączono miazgi, a nie do miazgi orzechowej dodano kokosa w kawałkach.

KruKam Pasta orzechowa z kokosem to naturalny krem z pasty z fistaszków i miazgi kokosowej.

przed i po uporaniu się z olejem
Po otwarciu poczułam zaskakująco wyrównany, słodki zapach fistaszków, nasuwających na myśl słodkie i wyraźnie prażone masło orzechowe typu amerykańskiego (ale bez soli) oraz kokosa. Ten zdawał się niemal mleczny. W ciemno powiedziałabym, że pastę zrobiono z nich po równo (a nie, że jest głównie fistaszkowa). Słodycz była wyraźna i znacząca, acz na poziomie średnim. Motyw prażenia jakby jeszcze tę słodycz podbijał, lecz z uroczej (ku której chylił się kokos), sugerując nieco bardziej szlachetny wydźwięk. Ja odnotowałam jeszcze także jakby bardziej tłusto-maślany wątek - na pewno nie olej kokosowy, a właśnie maślaność.

Na wierzchu wydzieliło się sporo oleju, bo 5 łyżek, z czego 4,5 zlałam (do słoiczka, by w razie potrzeby dodać i wymieszać), a 0,5 łyżki wymieszałam.
Masę przemieszałam do jednolitej konsystencji - była ciągnąca i nie zbita, jednak rzadka też nie. To dosłownie definicja kremu. Odebrałam go jako pełny i konkretny, ale właśnie w kremowym sensie.
Całość niby była gładka, acz już na oko widać mnóstwo mikroskopijnych drobinek kokosa i orzeszków, w tym ciemniejszych kropeczek skórek. 
W ustach pasta natychmiast zalepiała. Jakby nieco gęstniała. Dała się poznać jako konkretna i masywna, w pewien sposób miękko-żujna. Zawarła maślaną tłustość, acz nie była bardzo tłusta. Chwilami wydawała się zaskakująco nietłusta i suchawa (w neutralnym, nie negatywnym sensie). Żadnej oleistości. Rozpływała się bardzo powoli, rzednąc i popisując się miazgowym efektem. Wpisał się w definicję aksamitnej kremowości.
Gdy większość masy się rozpuściła, na języku pozostała znikoma ilość drobinek niewymagających gryzienia. Gdy to jednak robiłam, drobinki przemielonych wiórków kokosa okazały się trzeszcąco-miękkawe, delikatne, a orzeszków lekko chrupkie. Niewymagające, ale stanowiące zacne urozmaicenie struktury. 

W smaku od razu poczułam stonowaną słodycz fuzji lekko prażonych fistaszków i kokosa, nakręcających się wzajemnie. Kokos wykazywał nieco uroczy charakter, acz... uroczo-szlachetny, o co dbały arachidy. 

Fistaszki szybko dały się poznać jako mocno maślane, w pewien sposób spokojne i łagodzące całość. Takie właśnie utworzyły tło, bazę. One przewodziły, lecz także kokos miał się nieźle, epizodycznie bardzo skupiając na sobie uwagę.

Słodycz umocniła się szybko i wydała mi się w pewien sposób śmietankowo-mleczna za sprawą kokosa. Kokos zaprezentował się jako słodki, także wiórkowy, ale... głównie przywodzący na myśl jakieś słodkości z kokosowym kremem, kokosowo-mleczne desery - to bardziej smak jakby miazgi kokosowej (np. Eko Gram The Real Creamed Coconut). Taki wyszedł na pewien czas na pierwszy plan. Za nim zaś przebiegało słodkie masło orzechowe. Arachidy zasugerowały amerykańskie "peanut butter" o wyczuwalnej słodyczy i prażeniu. Prażona nuta na pewien czas wyłoniła się ponad wszystko. To jednak zaraz osłabło, mieszając się z delikatniejszym, maślanym wątkiem. Orzeszki wydawały się takie... Czyste, acz z odrobiną gorzkawych skórek.

Mniej więcej w połowie rozpływania się porcji, kokos i fistaszki zrównały się. Słodko-prażone orzeszki podkreśliły smak wiórków kokosowych. Słodycz kokosa delikatnie wciąż płynęła, lecz już nie rosła. Zrobiła się też bardziej niemal soczysta. Soczyście wiórkowa i szlachetniejsza. Jakby tak podczas jedzenia kokosowego deseru z wiórkami nastał moment, w którym w ustach zostają już tylko one, wiórki. Taki smak właśnie, kokosowo wiórkowy, połączył się w harmonii z fistaszkami bardziej konwencjonalnie maślanymi. 

Były zrównane. Cała słodycz i śmietankowość kokosa przygłuszyły prażony wątek, ale nie arachidowość. Na końcówce fistaszki wydawały się bardziej słodko-maślane i choć teoretycznie delikatne to... takie zdominowały kompozycję.

Drobinki zostające na języku kontynuowały ten fistaszkowo-kokosowy duet. Był słodki, ale też jakby nieco soczysty i prażony. Tu wyraźnie czuć prażone orzeszki i wiórki.

Po zjedzeniu został posmak prażonych i słodkich fistaszków oraz kokosa wiórkowo-miazgowego, słodkiego, ale już szlachetniej i słabiej. Wyłonił się bowiem akcent oleju kokosowego.

Całość zachwyciła mnie, acz... nie było to wielkim zaskoczeniem. To jakby prażono-maślaną, trochę "peanut butterową" KruKam Pastę Orzechową 100 % gładką wymieszać z kokosem.... Tylko że jakby w proporcjach takich, że za nic nie zgadłabym, że kokos to jedynie 15%. Było go czuć dużo w różnych kontekstach: aż "słodyczowo"-mlecznie, miazgowo i wiórkowo... W połączeniu z maślanością ogółu wyszedł słodko, acz nie tak, jak czasem takie pasty potrafią, a bardziej łagodnie. Same fistaszki wyraźnie prażone, ale nie za mocno - też poszły w słodkim kierunku. Na szczęście, mimo wysokiej słodyczy, pasta nie była nazbyt słodziusia, a słodka szlachetnie.
Konsystencja aksamitnego, miazgowego kremu bardzo mi się podobała. Żadnej ciężkości, a pozytywna masywność.
To o wiele lepsze wymieszanie orzechów z kokosem niż np. w przypadku KruKam Kokonella (z nerkowców z kokosem i ciemną czekoladą).


ocena: 9/10
kupiłam: ojciec mi kupił w Biedronce
cena: chyba 13,99 zł (za 300g)
kaloryczność: 580 kcal / 100g
czy kupię znów: mogłabym do niej wrócić

Skład: 85% pasta z orzechów arachidowych, 15% pasta kokosowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.