piątek, 29 marca 2019

Stainer 70 % Cacao Green Tea ciemna z zieloną herbatą

Gdy przyszło mi sięgnąć po ostatnią posiadaną czekoladę Stainer, zrobiłam to bez emocji. Ot, parę smacznych, kilka niesmacznych, ale brak jakiejś wyjątkowej. Wydawały mi się w pewien sposób dość charakterystyczne - miały w sobie coś, co po prostu nie pozwoliło mi zakochać się w którejś. Przyznaję jednak, że np. niektóre opakowania uważam za po prostu piękne. Dzisiaj prezentowanej również bardzo mi się podoba, mimo że jakoś nie kojarzy się z opakowaniem czekolady. Nie wiem, na ile kupiłam ją ze względu na dodatek (uwielbiam zieloną herbatę, ale już po składzie widziałam, że jej poskąpiono), a na ile na kartonik właśnie. Czy zostawiłam ją na koniec z jakiegoś konkretnego powodu? Nie.

Stainer 70 % Cacao Green Tea to ciemna czekolada o zawartości 70 % kakao z zieloną herbatą

Po otwarciu poczułam bardzo, bardzo delikatny zapach o suszono-zakurzonym, ale też lekkim jak kwiaty (suszone?) wydźwięku. Herbatę może i jakąś czułam, a może to tylko autosugestia.

Przy łamaniu ciemna tabliczka była strasznie twarda, a jej trzask sugerował, że również pełna, być może tłusto-zbita.
W ustach wydała mi się zwłaszcza zbita, tłustość aż tak nie dawała się we znaki. Rozpływała się powoli, z trudnością, acz nie mogę powiedzieć, by była strasznie oporna. Cechowała ją silna suchość proszku / pyłu, która jednoznacznie kojarzyła mi się ze sproszkowaną herbatą matcha (nie wiem, jaką dodano do czekolady).

Najpierw w smaku nieśmiało rozniosła się słodycz. Była prosta, może trochę kwiatowa, raczej o lekkim charakterze.

Szybko dołączyła do niej nuta ziół i suszonych kwiatów, ale zamiast pójść w słodkim kierunku (jak się zapowiadało), odskoczyła ku goryczce. Ziołowość zabrzmiała odważnie, klimat zrobił się mocno suszono-ziołowo-herbaciany (fusiasty). Odnalazła się w tym palona nuta, lecz ona utrzymała się za "suszonością".
Cierpkość popłynęła w herbacianym kierunku, pojawiła się delikatna, ale wyrazista gorzkość ciemnej czekolady.

Mniej więcej w połowie wyraźnie poczułam cierpką, zieloną herbatę. Kompozycja zrobiła się bardzo roślinna, zielonoherbaciana, ale i trochę jak sucho-zawilgocone, goryczkowate glony (pomyślałam nawet o spirulinie). Obecna w tle słodycz sugerowała matchę, nie osładzając całości aż tak bardzo. Mimo to, to smak cierpkiej, mocnej zielonej herbaty liściastej w połowie (a nawet trochę później) rozpływania się kęsa zdominował wszystko inne.

Im bliżej końca, tym bardziej palono-herbaciano cierpko się robiło, choć na samej końcówce poczułam także lekką czekoladową maślaność. Słodycz "tupnęła nogą", czego nie dało się nie poczuć.

Właśnie ona, słodycz, i herbaciana cierpkość pozostały w posmaku wraz z poczuciem suchości.

Muszę przyznać, że czekolada ogromnie zaskoczyła mnie wyczuwalnością mocy cierpkiej, zielonej herbaty przy jej 1 %. To ona tu dominowała, opiewana ziołowo-roślinno-gloniastą tonią. Podkreślona została statecznością palono-gorzkiego smaku mało słodkiej czekolady. Ona jakby zupełnie podporządkowała się w udany sposób dodatkowi. Myślę, że gdyby czekolada była mniej łagodna i  słodko-maślana, herbata by się aż tak nie przebiła. Kompozycja wyszła więc łagodnie, ale wyraziście w przekazie.

Niewątpliwie mi smakowała. Z jednej strony wolałabym charakterniejszą czekoladę, ale z drugiej jestem pewna, że wtedy herbata mogłaby za bardzo się schować. Uważam więc, że dobrze to wyważyli. To jeden z najlepszych Stainerów, które jadłam.


ocena: 9/10
kupiłam: Smacza Jama
cena: 8,75 (dostałam rabat -50%) za 50g
kaloryczność: 584 kcal / 100 g
czy kupię znów: mogłabym

Skład: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, zielona herbata 1%, lecytyna sojowa

2 komentarze:

 1. Krwi we mnie nie wzburza, ale mogłabym spróbować. Od pojawienia się KK Matcha w Żabkach czekolada z zieloną herbatą kręci mi się po głowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja innego KK kiedyś jadłam, ten mnie wcale nie kręci. Nawet tego z solonym karmelem oddałam Mamie, nie próbując (bo kupiłam go daaaawno i nie miałam ochoty ani trochę).

   A kręci się bardziej ciemna czy biała (zielona praktycznie)?

   Usuń

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.