niedziela, 7 kwietnia 2024

Auchan Bio Dark - Negro 85 %; nowa 2023

Do czekolady Auchan bio 85 % Negro nie miałam zamiaru wracać, jednak kiedy zauważyłam, że zmienili jej opakowanie, wyszłam z założenia, że pewnie wnętrze też. Stąd postanowiłam spróbować jej nowej wersji. No, chyba że miało się okazać, iż jestem w błędzie. Takie zrobienie rozeznania jednak też jest w moim odczuciu jak najbardziej ok. 

Auchan Bio Dark - Negro 85 % to ciemna czekolada o zawartości 85% kakao marki własnej Auchan; po zmianach 2023.

Po otwarciu poczułam zapach miękkich, a suchawych pierników w cukrowej glazurze i gorącego kakao na mleku. Lekko słodkiego i wręcz cierpkiego, na pewno z odtłuszczonego proszku. Nuta ta mieszała się z kawą z pianką - konkretnie samą jej pianką, a także pewnym ciepłem. Pomyślałam o suchym, suszono-kandyzowanym imbirze. Zaplątała się tam też namiastka soczystości jako dżemowata śliwka w tle. W trakcie degustacji śliwkowy dżem mieszał się z marmoladą czerwonego koloru, z różnych owoców i dość cukrową - acz i ona była jedynie lekkim akcentem.

Wyglądająca na suchą tabliczka była twarda jak kamień. Trzaskała głośno, jakby głucho i trochę się kruszyła.
W ustach rozpływała się wolno. Początkowo nieco opornie, ale zaraz zaskakiwała i było już łatwo. Była tłusto-kremowa, maślana i zbita. Zachowywała swój kształt niemal do końca. Minimalnie zalepiała usta, roztaczając po nich lepkawą maź o wysokiej maślaności.

W smaku przywitała mnie gorzkość przechodząca w nieco smolisty motyw. Zaraz jednak zmieniła się w cierpką gorzkość kawy.

Doskoczyła do niej słodycz lukrowanych pierników - wyobraziłam sobie suche i twarde ciastka w kształcie ludzików, ale zaraz słodycz nieco złagodniała. Lukier zmienił się w prześwitującą, suchą i nieprzeszkadzającą glazurę na miękkich piernikach czekoladowych. 

Kawa złagodniała - w zasadzie rozmyła się, a istotna zrobiła się sama pianka na kawie rozpuszczalnej Creme. Niby czarnej, gorzkawej, ale delikatnej. Do pierników podano też kakao na mleku. Cierpkawe, ale słodkie.

Kompozycja zaczęła łagodnieć za sprawą maślaności. Była to maślaność ciastek, ale nie tylko... Czekoladowe, miękkie pierniki wydały mi się maźnięte karmelem - właśnie też maślanym, mimo że palonym.

Mniej więcej w połowie rozpływania się kęsa w oddali przemknął kwasek. Kwasek cukrowo słodkiego czerwonego dżemu...? Z bliżej nieokreślonych owoców, wieloowocowego, którym mogły być nadziane omawiane pierniki.

Przez moment zrobiło się trochę soczyście. Dżem mógł być wiśniowy... zacukrzony, ale też z lekkim, a i tak podkręconym kwaskiem... Może za sprawą cytrusów...? Które podkreśliły słodko-kwaśną, marmoladowo-dżemową śliwkę. Nadzienie mieszało się z lekką korzennością i ciepłem.

Gorące kakao na mleku połączyło ciepło i cierpkość, a z czasem dołączyły do niego jakieś suszone liście... może tabaki? Pomyślałam też o wysuszonym, podeschniętym kandyzowanym imbirze. Z cynamonem i czymś nieco szczypiącym w język. Zasnuł to jednak dym.

Na koniec kakao zmieniło się w gorzką kawę, której dym kibicował. Sam zahaczał o smolistą cierpkość, a w tle utrzymało się echo kwasku, acz już nie soczystość.

Posmak jednak zdominowało kakao odtłuszczone w proszku. Wtórowała mu kawa z pianką, dym i suche pierniki - mieszanina miękkich i suchych oraz twardych ciastek pierników "ludziki". Jedne i drugie przejawiały glazurowo-lukrowaną słodycz, ale i czekoladowość. Z tym, że złagodzoną mleczno-maślanymi nutami.

Całość pozostawiała wiele do życzenia, ale była ok. Dym, smolistość, kawa z pianką i gorące kakao na mleku z piernikami i miękkimi, i twardymi w glazurze, lukrze były w zasadzie ciekawe, niestety jednak spłycone odtłuszczonym kakao w proszku. Maślaność też mi nie leżała. Soczysty dżem śliwkowy był marginalną nutą, a przypraw korzennych czułam niedosyt. Czekolada mocno przypominała Auchan bio 85 % Negro z początku 2023, ale jakby z jeszcze większą ilością kakao w proszku - wspomniana miała bardziej złożone dżemy i przyprawy.


ocena: 7/10
kupiłam: Auchan
cena: 7,99 zł
kaloryczność: 600 kcal / 100 g
czy znów kupię: nie

Skład: miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu w proszku, cukier

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.