środa, 12 kwietnia 2023

(Sante) Auchan Pasta z prażonych orzechów nerkowca 100 %

Sante Go On Peanut Butter Smooth 100 % Peanuts przyprawiło mnie o małą traumę. Zniechęciłam się do marki, a od etykietki "Go On" odtąd w ogóle trzymałam się jak najdalej. A jednak masło orzechowe (Sante) Auchan Peanut Paste Smooth 100 % wprost kocham. Nie jest to ten sam produkt (różne są choćby kalorie, co pokrywa się z moją tezą, że Go On jest rozrzedzone olejem), wydaje mi się, że Auchan może narzucać jakieś standardy. Właśnie dlatego z ochotą kupiłam oba kremy Sante z linii ekskluzywniejszej. Co prawda już na etykietkach obu aż napisano "prażone", jednak... w sumie jak większość kremów. (Sante) Auchan Pasta z prażonych migdałów 100 % i tak bardzo mi smakowała, nie była bowiem prażona mocno. Liczyłam, że z nerkowcową będzie podobnie.

(Sante) Auchan Pasta z prażonych orzechów nerkowca to krem w 100 % z nerkowców; słoik zawiera 180 g. Wyprodukowane dla Auchan przez Sante.

przed i po uporaniu się z olejem
Po otwarciu poczułam średnio intensywny zapach delikatnie prażonych na sucho orzechów nerkowca z sugestią soli, jednak ta zniknęła, gdy tylko zaczęłam mieszać. W trakcie jedzenia też uciekła. Został jedynie lekko suchawy motyw orzechów.

Oleju wydzieliło się sporo oleju. Zlałam jakieś 1,5 łyżki.
Mieszając resztę, czyli niecałą łyżkę, zetknęłam się z masą bardzo, bardzo gęstą i treściwą. Była zwarta, trochę ciągnąca w nieco gumiastym sensie i lepka. Tłusta znacząco, w maślano-orzechowy, pełny sposób.
W trakcie jedzenia okazała się bardzo zalepiająca, klejąca dosłownie jak klej. W ustach wydawała się jeszcze gęstnieć w jędrny sposób. Przypominała trochę miękką, bardzo maślaną masę na ciasto. Była kremowa, niemal zupełnie gładka, a jedynie z paroma na cąły słoiczek mikroskopijnymi, twardszymi punktami.

W smaku najpierw poczułam delikatne, niemal oleiście-mdławe orzechy, które jednak zaraz zaskoczyły na mocno maślany tor.

Ujawniło się delikatne, acz wyraźne, prażenie. Zawarło w sobie pewną suchość, która obniżyła maślaność "ogólną". To prażenie sprawiło, że czułam się, jakbym jadła nie pastę 100% z orzechów, a po prostu orzechy... tylko że w formie masy (ma to sens?).

Po chwili raczej w formie masy na ciasto... wyraźnie orzechowej, ale znowu bardziej jakby konwencjonalnie maślanej. W pewnym momencie zrobiło się bardzo maślano. Miałam wrażenie, jakby do pasty dodano trochę masła, co przełożyło się na myśl o masie na ciasto właśnie. Słodkiej w bardzo subtelny sposób. Słodycz, jak na tego typu kremy z nerkowców, wydała mi się zaskakująco niska. A jednak obecna na pewno.

Mniej więcej w połowie rozpływania się porcji w ustach słodycz lekko wzrosła, że mignęła mi myśl o masie posłodzonej miodem z wpisaną w niego pewną słodką ostrawością. Delikatną, ale jednak. Sama zaś słodycz nagle na moment zrobiła się bardzo wysoka i jakby wszechobecna. Potem znów nieco opadła, choć i tak pobrzmiewała do końca.

Nerkowcowy smak jakby rozszedł się na dwie części: słabnąco maślany i bardziej "sucho orzechowy". Oto wróciły podprażone orzechy. Czyste, same i jakby lekko suchawe. Maślaność wprawdzie je osnuwała, ale trzymała się na tyłach, bez imperatywnych zapędów. Orzechy pokazały charakterek. Gdy tak drobinki-kropeczki muskały język, wydawało się, że sugerują nawet pewną goryczko-ostrawość.

Po zjedzeniu został posmak charakternych, jakby nieco suchych, ale pełnych smaku orzechów nerkowca średnio prażonych - wyprażonych na sucho. Już bez żadnej maślaności, a także o słodyczy aż dziwnie znikomej.

Pasta bardzo przypadła mi do gustu i w sumie mało brakowało, by rozkochała w sobie. Podobała mi się jej gęstość, ale nie ta gładkość i maślaność - wolałabym, by pojawił się miazgowo-drobinkowy efekt. Smak mnie zaskoczył. Bardzo dobrze, że prażenie było niskie, ale znów ta maślaność, a zaskakująco niska jak na kremy 100% z nerkowców słodycz, trochę mnie zdziwiły. Akurat suchy wydźwięk mnie kupił, bo nie było to "przesuszenie", a po prostu "nietłustość", przy pełni smaku.
Dobrze, że maślaność nie wiązała się z nutką smażenia jak w (Słodkie Hawo) Planta Food to Grow Cashew Butter Pasta z Nerkowców 100 %, ale jednak to nie to, co boska pasta Orzechowni.
Zaczęłam się zastanawiać, czy nie warto by porównać, jak ma się wersja spod logo samego Sante. Powtórzy się problem z pastą fistaszkową, czy nerkowcowe są takie same?


ocena: 9/10
kupiłam: Auchan
cena: 13,99 zł (za 180g)
kaloryczność: 603 kcal / 100 g
czy kupię znów: pewnie tak

Skład: prażone orzechy nerkowca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.