piątek, 23 czerwca 2023

J.D. Gross Czekolada Gorzka 70 % (2023)

Jestem bardzo czuła na wszelkie zmiany dotyczące produktów, które kupuję. Irytują mnie, bo przeważnie są na gorsze. Gdy tylko widzę najdrobniejszą, robię się sceptyczna. Stąd, gdy zobaczyłam, że nieco pozmieniali napisy na opakowaniach Grossów (recenzje z 20172020 - bo w końcu już jedna zmiana była), a nie wierzę w czysto kosmetyczne zmiany, cóż... uznałam, że sprawdzę. Miałam bowiem jeszcze te z opisanymi inaczej, więc nawet było co porównywać "jak na dłoni".  Teraz jeszcze uciekł napis "Ekwador", także z dokładniejszego opisu i składu - dla mnie to istotne.

J.D. Gross Czekolada Gorzka 70 %  to ciemna czekolada o zawartości 70 %; tutaj wersja będąca w sklepach Lidl od 2023 roku.

Po otwarciu poczułam mocno palony zapach kawy. Wydawało mi się, że w sumie sama paloność wychodzi przed kawę... Podkreśliła ją ziemia, a z tyłu odzywała się łagodząca, acz delikatna śmietankowa nuta. Mieszała się z wysoką cukrowością, która zahaczyła o lukier. Wydało mi się, że próbowała to zakryć wanilia, ale kiepsko jej szło. Do głowy przyszła mi za to wizja cukrowo słodkiej kawy z koroną z bitej śmietanki,  jakby polanej cukrowym syropem kakaowym.

Już na pierwszy rzut oka widać różnicę gdy chodzi o grawer na kostkach. Nowe są prostsze, według mnie brzydsze.
W dotyku tabliczka była tłusta, acz trzaskała porządnie i głośno w chrupki sposób. Była twarda. Sprawiała wrażenie nieco kruchej.
W ustach rozpływała się łatwo, w umiarkowanym tempie. Potwierdziła swoją tłustość. Pokierowała ją w maślano-kremowym kierunku, minimalnie mięknąc. Z czasem rozpływała się coraz bardziej rzadko i jakby sugerując pylistość, która realnie nie nadeszła.

W smaku od początku rozeszła się mocno palona gorzkość, na którą zaraz napłynęła kawa. Czarna, gorzkawo-cierpka, ale ewidentnie osłodzona i... może jednak z wierzchem z bitej śmietanki? W porywach wydawało mi się, że jakaś "tłustsza smakowo" mgiełka próbuje ją rozbić (jakby od wewnątrz?). Bazowo jednak czarna kawa walczyła o siebie. Czuć przy niej mocne, gorzkie palenie. Chyba nawet nieco zbyt mocne. Do tego leciutką ziemistość?

Słodycz była tuż za nią i rosła bardzo szybko. Wkradła się przez bitą śmietankę, jakby tak zalać ją zupełnie jakimś cukrowym syropem kakaowym. Wyłapałam bowiem sugestię prostego kakao w proszku. Zaraz jednak schowało się w splocie kawy i słodyczy. W tej ukazała się nutka wanilii.

Mniej więcej w połowie rozpływania się kęsa robiło się jeszcze bardziej śmietankowo i maślano. Myślałam o maślanych, tanich karmelkach, a tłustawo-maślany, złagodzony smak dziwnie został podkreślony również dość maślaną konsystencją.

Słodycz rosła bez końca, zacukrzając i drapiąc w gardle. Wyłamała się przy niej lekka taniość. Znowu pomyślałam o lukrze i wydało mi się, że wanilia próbuje to za wszelką cenę zamaskować.

Na szczęście mocno palona kawa też nie odpuszczała, zapewniając gorzkość. Pod koniec znalazło się w niej więcej cierpkości, prostego kakao i jedynie odrobinka ziemi.

Po zjedzeniu został gorzko-cierpki posmak o mocno palonym charakterze; kawowy niezaprzeczalnie, ale obudowany nachalną cukrowością, lukrem i złagodzony maślano-śmietankowymi tonami.

Niby czuć wszystko, co w 70% z 2020, a jednak... w tej już ta tania cukrowość, mocniejsze palenie i wyższa maślaność bardziej dawały się we znaki... I mam wrażenie, że zmieniło się coś w słodyczy - w nowej jawiła się jako mniej cukrowa, a bardziej waniliowa, co jednak też na plus jakoś nie wyszło. Wszystko to jakoś tak się panoszyło. Niby poszczególne aspekty były tylko trochę mocniejsze, ale właśnie już o to "trochę" za wiele.  Tak nawet szło w kierunku 60% gdy o jakość chodzi. Wydała mi się bardziej palona, a nijaka w nuty. Jakby producent robił bardziej byle jak. To poniekąd wciąż dobra czekolada w swojej cenie, ale nie tak dobra, jak w latach poprzednich, tak do 2021/22.


ocena: 8/10
kupiłam: Lidl
cena: 5,89 zł (za 125 g)
kaloryczność: 565 kcal / 100 g
czy znów kupię: tak (z braku alternatyw)

Skład: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, lecytyna sojowa, ekstrakt z laski wanilii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moderacja włączona, żeby nie było problemów z weryfikacją obrazkową.